fbpx

Igła do tatuowania – jak wybrać właściwą?

Przeczytasz w 4 min.

To chyba zmora każdego początkującego tatuażysty. Jaki rodzaj igły wybrać? Bez znajomości odpowiednich skrótów i oznaczeń, można się poczuć jak szukający igły w stogu siana… Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże wam się odnaleźć i ułatwi dobór najlepszej igły!

Trudne początki

Macie zapał do nauki tatuowania, kompletujecie sprzęt i wpadacie w czarną dziurę przy wyborze odpowiednich igieł… Przed waszymi oczami pojawiają się oznaczenia typu RL, F, wartości liczbowe i jeszcze do tego milimetry. Spokojnie, po przeczytaniu tego tekstu okaże się, że to tak naprawdę nic skomplikowanego;)

Długość 

Rzadko igła do tatuowania to jedna igła, w większości jest to ich grupa. Kiedyś tatuażyści musieli je wykonywać sami lutując ze sobą igły do szycia czy igły do przypinania owadów do tablic. Dzisiaj na szczęście można już kupić przygotowane i sprawdzone igły. A więc podstawowa informacja, igła do tatuowania ma najczęściej więcej niż jeden, a nawet dwa końce! Te ostre końcówki nazywa się stożkami. Stożki mogą mieć różną długość, co wpływa także na sposób tatuowania. Im dłuższa końcówka tym mniej uszkadza skórę. Wyróżnia się następujące rodzaje stożków:

– ST / Short Taper / igły z krótkim ostrzem

– LT / Long Taper / igły z długim ostrzem

– XLT / Extra Long Taper / igły z bardzo długim ostrzem

Rodzaje igieł

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótów typu RL, MG, F itp. Dotyczą one ułożenia i konfiguracji kilku igieł. Poniżej lista oznaczeń z którymi możecie się spotkać i kilka słów o każdym rodzaju.

Najpopularniejsze igły: 

RS – Round Shader – igły ułożone w luźnym okręgu

RL – Round Liner – igły zlutowane w zwarty okrąg

F – Flat – nazywane też mieszkaniami, igły zlutowane na płasko, są one precyzyjne, ale należy uważać by nie kaleczyć skóry

MG / M1 – Magnum – nazywane też magnum tradycyjne lub Straight Magnum, igły zlutowane są płasko, ale w dwóch rzędach ustawionych naprzemiennie

RM – Round Magnum – igły zlutowane w dwóch rzędach na płasko, krawędź ma kształt łuku, dzięki czemu po dotknięciu uginającej się skóry, tusz rozchodzi się równomiernie, inaczej nazywane też: zakrzywionym magnum, Curved Magnum / CM, Soft Edge Magnum / SEM, MGC

Inne:

RLS – igła pośrednia między RS a RL

TL – Tight Liner – igły ułożone w bardzo ciasnym okręgu

RF – Round Flat – igły zlutowane na płasko w jednym rzędzie, krawędź całości zakończona jest łukiem jak w RM

M2 – Double Stack Magnum – igły zlutowane są ciaśniej niż w MG, również w dwóch naprzemiennych rzędach

igły 15F i 15MG

Kontur, wypełnienie, cieniowanie

Skoro już wiecie, co oznaczają nazwy możecie się zacząć zastanawiać, kiedy używać poszczególnych typów igieł. Poniżej znajdziecie zwyczajowy podział, ale pamiętajcie, że najlepiej każdą igłę sprawdzić samemu. Zobaczcie, jakie prace wychodzą wam najlepiej z którą igłą, zaszalejcie! To co znajdziecie poniżej to sugestie, nie reguły. 😉

Do wykonania konturu najpopularniejsze są igły RL lub RLS, do najbardziej precyzyjnych prac poleca się igły TL.

Przy wykonywaniu wypełnień macie duży wybór. Igły Magnum to klasyczny wybór przy wypełnieniach, świetnie sprawdzają się przy precyzyjnych kształtach geometrycznych. Jeśli chcecie uzyskać niezbyt duże nasycenie tuszem to skorzystajcie z RS. RLS są świetne do wypełniania szczegółów, a RM do delikatnych wypełnień i przejść kolorystycznych.

M1 czy M2 możecie też spokojnie użyć do cieniowania, tak samo jak RS i F. Jeśli chcecie osiągnąć efekt delikatnych cieni to dobrym wyborem jest RF.

Ile igieł w igle?

I ostatnią rzeczą, o której musicie zdecydować przy wyborze igły do tatuowania to ilość końcówek. Tu na szczęście nie ma żadnych systemów i skrótów, 5 to 5 końcówek, a 7 to 7. Kupując igły spotkacie się np. z takim oznaczeniem: 5RL – oznacza to, że igła ma 5 końcówek zwarto zlutowanych w okrąg.

Możesz się spotkać również z taką informacją: 1205RL. Przed liczbą igieł podana jest jeszcze średnica igły – 12, czyli 0,35 mm.

Ilość końcówek zależy oczywiście od tego jaką pracę wykonujecie. Do małych tatuaży i szczegółowych prac lepsze są małe ilości np. 3 lub 5. Igły okrągłe mają maksymalnie 18 końcówek. Są magnumki, które mogą mieć nawet 30 czy 40 zlutowanych igieł, wtedy trzeba jednak już korzystać ze specjalnych gryfów rozciętych wzdłuż.

igły RL, RS, F, MG i RM

Średnica igieł

Mówiąc o średnicy igieł mamy na myśli jedną, pojedynczą igłę, nie cały zlutowany zestaw. Zawsze wszystkie końcówki jednej igły do tatuowania mają jedną średnicę. Możecie się spotkać z dwoma rodzajami oznaczeń, amerykańskim systemem (6, 8, 10, 12, 14) i europejskimi milimetrami (0,20 mm – 0,40 mm). Poniżej tabela pokazująca jak mają się do siebie te dwa systemy. Nam oczywiście łatwiej poruszać się w oznaczeniach milimetrowych. Jest pięć rodzajów średnicy, występuje między nimi różnica 0,05 mm. Najbardziej uniwersalne i najczęściej używane są 0,35 i 0,30 mm. Najgrubsza igła ma średnicę 0,40 mm, a najcieńsza 0,20.

Warto również wyjaśnić jakie znaczenie ma średnica igły. Im grubsza igła tym mocniej uszkadza skórę, ale równocześnie wprowadza większą ilość farby. Średnicę igły dobiera się do wykonywanej czynności. Jeśli robicie wypełnienie, to efektywniej wykona to grubsza igła, jednak do precyzyjnego konturu lepiej wybrać taką o mniejszej średnicy. 

Cartridge

Przy temacie igieł nie sposób nie wspomnieć o cartridgach, czyli igłach umieszczonych już w odpowiednim dziobie. Ich główną zaletą jest bardzo szybki montaż, co jest przydatne przy skomplikowanych wzorach, kiedy często trzeba zmieniać rodzaj igły. Przy ich zakupie spotkacie się z tymi samymi oznaczeniami jak przy zwykłych igłach. Musicie zdecydować o grubości, konfiguracji oraz ilości końcówek.

Używając ich musicie pamiętać jeszcze o kilku kwestiach:

  • w maszynkach typu pen, można używać tylko cartridge, używając odpowiedniego gryfu i popychacza można z nich korzystać również w klasycznych maszynkach
  • cartridge każdej firmy pasuje do każdej maszyny pen lub gryfu
  • nie są one zalecane do niskiej klasy maszynek cewkowych, ponieważ maszynka musi mieć wystarczającą siłę, aby wypchnąć igłę z dzioba musi dodatkowo naciągnąć umieszczoną w środku gumkę, która stanowi dodatkowy opór.

Do dzieła!

Po tym teoretycznym wstępie czas na ćwiczenia praktyczne. Zaopatrzcie się w różne rodzaje igieł i wypróbujcie, które najbardziej wam odpowiadają!

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności