fbpx

Znajdź swój styl… Blackwork

Przeczytasz w 2 min.

Dzisiaj mamy dla Was kolejny tekst z cyklu “znajdź swój styl”. Tym razem przybliżymy Wam coraz bardziej popularne w ostatnim czasie blackwork tattoos / blackout tattoos.

Historia stylu blackwork sięga czasów plemiennych. Już wtedy, tworząc tatuaże rytualne, całkowicie wypełniano skórę tuszem.

Współcześnie, styl blackwork został spopularyzowany przez Chestera Lee, singapurskiego tatuatora, który już w 2016 r. proponował ludziom tego rodzaju innowacyjne rozwiązanie, jako sposób na usunięcie niechcianych tatuaży. Blackwork tattoos są bowiem dobrym pomysłem dla osób, które nie są zadowolone z posiadanych przez siebie tatuaży i chcą je ukryć, ale też po prostu dla miłośników tego surowego stylu.

https://www.instagram.com/p/B_4v-ynnSma/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/BugTZcvnV9K/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/BAy6e2DxZW3/?utm_source=ig_web_copy_link

Cechy stylu

Sama nazwa blackwork (czyli w wolnym tłumaczeniu ”czarna robota”), a także zamiennie stosowana nazwa blackout (zaciemnienie), określa już podstawową zasadę stylu – każdy tatuaż powinien być wykonany wyłącznie czarnym tuszem.

Blackwork można scharakteryzować dwoma słowami – minimalizm i prostota. Są to przede wszystkim tatuaże całkowicie pokrywające często dość duże partie skóry, jak np. klatka piersiowa, nogi lub plecy, jednak nie tylko. Coraz częściej wykorzystuje się blackout w bardziej delikatny sposób, tworząc np. bransolety.

https://www.instagram.com/p/CKXuwS2FYzv/?igshid=4ugs3ogz8nvt

https://www.instagram.com/p/CJ1CFB0lQps/

Stylami pokrewnymi do blackwork są: dotwork, o którym więcej możecie przeczytać tutaj –  https://blog.dziaraj.pl/2020/12/16/znajdz-swoj-styl-dotwork/ oraz linework. W stylu blackwork można spotkać np. tatuaże geometryczne, etniczne lub tajskie, które często doskonale komponują elementy wszystkich wymienionych stylów. Różnica między nimi często bywa bardzo płynna, gdyż dany motyw może łączyć elementy wielu stylów, co pozwala na tworzenie totalnie unikalnych projektów!

https://www.instagram.com/p/CMfeJJWjOuD/

Całkowitym przeciwieństwem blackout tattoos są z kolei tzw. tiny tattoos, czyli drobne, subtelne, prawie niewidoczne tatuaże.

Technika

Z pozoru banalnie wyglądający blackout tattoo nie jest jednak taki, jeśli chodzi o jego wykonanie. Proste linie i geometryczne zakończenia dużych motywów wymagają ogromnej precyzji i wprawy, dlatego na wykonanie tatuaży w stylu blackwork warto iść do naprawdę doświadczonego tatuatora. Decydując się na wykonanie tatuażu w tym stylu, trzeba również pamiętać, że pokrycie blackwork tattoo jest już praktycznie niemożliwe.

https://www.instagram.com/p/CKcC5caF40o/?igshid=mgv6t10o15q7

Najistotniejsza w blackwork tattoos, jak już zostało wspomniane, jest mocna czerń i kontrast. Kontury są wyraziste, ale pojawiają się również drobniejsze linie oraz kropki.

Charakterystyczne jest to, że w opisywanym stylu nie stosuje się klasycznego cieniowania z zastosowaniem rozcieńczonego, czarnego tuszu lub szarego koloru. Efekt przejścia osiąga się za pomocą linii lub kropek, zaczerpniętych ze stylu dotwork.

Coraz częściej artyści decydują się na łączenie stylu blackwork z kolorem, co może w najbliższym czasie stać się nowym, rozwijającym się trendem.

https://www.instagram.com/p/CKwQztojOu6/?igshid=12e6qr3z8xq33

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności