fbpx

Cewkowa, rotacyjna czy pen – dobra maszynka na początek [cz.2]

Przeczytasz w 5 min.

Którą maszynkę najłatwiej opanować? Jak zachowują się w trakcie pracy? Czy waga ma znaczenie? Kilka odpowiedzi na bardzo ważne pytania. To druga część cyklu poświęconego maszynkom do wykonywania tatuażu, przed lekturą warto zapoznać się z częścią pierwszą, w której opisaliśmy ogólną charakterystykę i mówiliśmy o jakości, potem wskocz w część trzecią – podsumowanie.

Łatwość obsługi

Ten aspekt rozumiemy jako ilość czasu potrzebnego do opanowania narzędzia. Musisz wiedzieć  do czego służą poszczególne elementy i jak dbać o sprzęt. Nie chodzi o to, którym typem najszybciej nauczymy się tatuować, bo to, w naszej opinii, nie ma większego znaczenia.

Maszynka cewkowa

O tym, że maszynki cewkowe mają mnóstwo elementów, które w przypadku niedokładnego wykonania mogą wpływać niekorzystnie na jej pracę, wspomnieliśmy już wcześniej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zazwyczaj to wszystko można poprawić w zasadzie od ręki, np. podkładając pod jedną z cewek podkładkę, aby wyrównać jej położenie względem drugiej, doginając sprężynę czy dokręcając śrubę. Niestety jest i ciemna strona – ustawienie maszynki do pracy i jej regulacja wymaga pewnej wiedzy, której początkujący tatuażyści nie mają. Odpowiednia regulacja jest sporym wyzwaniem i zdecydowanie nie da się tego procesu określić słowem “łatwy”. 

Maszynka rotacyjna i pen

W przeciwieństwie do maszynek cewkowych rotarki czy peny rzadko kiedy posiadają jakiekolwiek elementy, które będą wymagały regulacji, a jeśli nawet tak jest, to mają do tego np. dedykowane pokrętło, którego użycie będzie banalnie proste. Ale czy można jednoznacznie powiedzieć, że to jest tylko i wyłącznie zaleta? Niestety nie. Brak regulacji, to brak bólu głowy o to, czy maszyna jest ustawiona dobrze, ale to także ograniczenie. Co w przypadku chęci zwiększenia lub zmniejszenia skoku igły?  Co kiedy chcemy uzyskać twardsze lub bardziej miękkie bicie, w zależności od tego, czy wykonujemy kontur czy cień?

Regulacja i kompatybilność

Podejmując decyzję o wyborze maszyny dobrze być świadomym, że taka kwestia w ogóle ma znaczenie. Praca igłami na żywej skórze, elastycznej i ruchliwej, to coś zupełnie innego niż praca z ołówkiem i kartką papieru, chociaż… da się też wskazać pewne podobieństwa. Do narysowania cienkiej linii weźmiemy ostry i twardy ołówek, a do zamalowania obszaru lub cieniowania weźmiemy ołówek miękki, najlepiej porządnie wyświechtany na brudnopisie,  tak by nie zostawił zbyt ostrej kreski.

Maszynka cewkowa

W tym wypadku sprawa regulacji jest oczywista. Każdą maszynę cewkową możemy ustawić dokładnie tak, jak nam będzie pasowało – powiększymy skok czy zwiększymy twardość korzystając z podstawowych elementów konstrukcji – sprężyn i śruby kontaktowej. Większość ram maszynek cewkowych jest na tyle uniwersalna, że możemy je dowolnie ustawiać raz do konturów, raz do cieni. Wymaga to nauki. A jak wygląda kwestia kompatybilności? Otóż maszyna cewkowa z zasady nie posiada ograniczeń. Jeśli chcemy korzystać z klasycznych igieł i gryfów – nie ma problemu. Jeśli chcemy korzystać z igieł modułowych – zakładamy po prostu inny gryf i również nie ma problemu… o ile maszynka jest wystarczająco silna, czyli jest odpowiednio dobrej jakości. Igła modułowa (tzw. cartridge) jest zbudowana tak, że aby wypchnąć igłę z plastikowej obudowy, należy użyć trochę siły. Może nie dużo, ale zawsze. Dodatkowo, aby igła mogła podczas pracy przebić skórę również potrzeba trochę siły, a im większy rozmiar igły (im więcej ma zlutowanych ze sobą pojedynczych igieł), tym potrzebna siła musi być większa. Te dwa opory muszą być podczas pracy pokonywane przez maszynę z łatwością, inaczej praca nie będzie komfortowa, lub w ogóle nie będzie możliwa. Tanie maszynki cewkowe, wykonane z kiepskich materiałów, nie najlepiej złożone i jeszcze nie ustawione optymalnie najczęściej sobie po prostu nie radzą z cartridge’ami, właśnie ze względu dodatkowy opór wypychania igły z obudowy. Jeśli więc chcesz wypróbować cartridge, to tania cewka nie będzie dobrym wyborem.

Maszynka rotacyjna

Kwestia regulacji w maszynach rotacyjnych zależy praktycznie całkowicie od konkretnego modelu. W prostych modelach regulacji po prostu nie ma i trzeba się z tym pogodzić. Skok igły i twardość bicia są stałe,  ustawione w sposób uniwersalny. Nie powinno to sprawiać dyskomfortu ani przy konturach, ani przy cieniach. Z jednej strony to dobrze, bo na początku nie musimy sobie w ogóle zaprzątać głowy tymi zagadnieniami i skupiamy się na szlifowaniu pozostałych aspektów, których nie brakuje. Jeśli wejdziemy jednak na wyższy poziom, to prędzej czy później odczujemy, że zaczyna nam czegoś brakować do ułatwienia pracy. Nie jest jednak powiedziane, że nie możemy zrobić zupełnie nic z taką prostą maszyną rotacyjną. Dostępne są m. in. regulowane mimośrody, które zapewnią nam swobodną regulację skoku igły. Inne modele rotarek taką, lub podobną regulację skoku, mogą mieć od razu na pokładzie, chociaż będzie się to wiązało ze wzrostem ceny (czasem sporym). Warto jednak przejrzeć dostępne rozwiązania i zastanowić się na czym zależy nam bardziej, a na czym mniej. Nie musimy przynajmniej martwić się o kompatybilność – na klasycznej rotarce można używać każdego rodzaju igły, szczególnie, że biorąc pod uwagę specyfikę silnika elektrycznego, większość modeli będzie miała wystarczająco dużo siły do pracy z cartridge’ami. 

Maszynka typu pen

Trzeba to napisać wprost – peny mają największe ograniczenie zarówno w zakresie kompatybilności jak i regulacji. Ta pierwsza kwestia jest już jasna. Peny są kompatybilne tylko z igłami modułowymi. A regulacja? Również nie jest to najmocniejsza strona tych maszyn. Większość penów nie ma regulacji, a te, które mają, zazwyczaj są drogie. Niestety, ale charakterystyka tego typu maszyny nie pozwala na zastosowanie prostych, dobrych i tanich rozwiązań, więc jeśli chcemy cieszyć się pełną wygodą pena, coś będzie musiało być kompromisem – brak regulacji lub bardzo wysoka cena.

Waga i gabaryty

To czy maszyna jest ładna, czy brzydka, to kwestia gustu. Jej waga z kolei może mieć już konkretne przełożenie na pracę. Niektórych cech nie powinno się lekceważyć, bo nawet jeśli nie będziemy na nie zwracać dużej uwagi na początku, to prędzej czy później dadzą o sobie znać i jeśli nie wybierzemy dobrze – będą męczyć

Maszynka cewkowa

Cewki maszynki to nic innego jak szpulki z nawiniętym drutem. Drutu jest sporo, cewki są dwie, rama jest metalowa… a w zasadzie prawie wszystko jest metalowe. W skrócie – maszyny cewkowe zazwyczaj są dość ciężkie. Oznacza to, że ważą powyżej 200 gramów. Cięższe modele ważą np 270g, a to ponad ćwierć kilo! Dla porównania tania maszyna cewkowa może ważyć i 130g, ale jakość pierwszej i drugiej nawet trudno porównać. W przypadku maszynek o klasycznym kształcie waga ma znaczenie o tyle, że środek ciężkości jest mocno wysunięty poza punkt chwytu, więc będzie ciągnęło na bok. Mimo, że zazwyczaj opiera się maszynkę o dłoń, to wymaga to pewnego oswojenia. Dla silnej dłoni to nie będzie kłopot, ale są tacy, którzy siłować się nie zamierzają i tym osobom sugerujemy rozpatrzenie lżejszej maszynki rotacyjnej.

Maszynka rotacyjna

Maszyny rotacyjne o klasycznym kształcie zachowują się na dłoni tak samo jak cewkowe, więc ich waga będzie analogicznie istotna. Zasadnicza różnica jest jednak taka, że o ile w przypadku cewek znalezienie jednocześnie lekkiego i wysokiej jakości sprzętu jest prawie niemożliwe, to w przypadku rotarek nie ma z tym żadnego problemu. Dla przykładu, w miarę porządna maszynka rotacyjna waży 115 gramów, ale inna, tańsza i prostsza, ze względu na większy silnik, waży już praktycznie tyle co maszyna cewkowa.

Maszynka typu pen

Analiza tego typu maszynki pod kątem wagi nie będzie zaskoczeniem, bo tak jak w większości poprzednich aspektów pen jest po prostu zoptymalizowany pod kątem komfortu pracy. Środek ciężkości w punkcie chwytu sprawia, że pen świetnie leży w dłoni, a niska waga tej dłoni nie męczy. Zazwyczaj waga penów mieści się w zakresie 100-150 gramów. 

Jeśli chcesz przeczytać kolejną część tego tekstu kliknij tutaj, a jeżeli chcesz wrócić do części pierwszej to tekst dostępny jest tutaj

Pooglądaj maszynki w sklepie www.dziaraj.pl – są dobrze opisane, nie zostawimy Cię na lodzie!

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności