fbpx

Cewkowa, rotacyjna czy pen – dobra maszynka na początek [cz.1]

Przeczytasz w 4 min.

Jaki rodzaj maszynki wybrać na początek swojej przygody z tatuowaniem? Pytanie z pozoru proste, ale jest wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę. Przedstawiamy, omawiamy i porównujemy ​najważniejsze cechy każdego typu. Na pierwszy ogień charakterystyka i jakość..

Spośród trzech podstawowych typów maszyn nie da się wskazać jednoznacznie najlepszego czy najgorszego. Każdy rodzaj charakteryzuje się czymś innym i ma swoje plusy i minusy, a każdy z nas do kupna swojej pierwszej maszyny może mieć inną motywację.

Maszynka cewkowa

Jest bardzo ciekawym urządzeniem – z jednej strony bardzo prosta w konstrukcji, ale z drugiej jej optymalne wykorzystanie wymaga spełnienia wielu kryteriów.

Jak działa? Kotwa poruszająca igłę zawdzięcza swój ruch sile pola elektromagnetycznego, które wytwarzają cewki. Siła tego pola zależy od właściwości przewodzenia prądu – jeśli cewki i rama maszynki przewodzą prąd dobrze, to maszyna ma dobrą moc, jeśli jednak elementy są z materiałów kiepskiej jakości, to stanowią opór dla tego prądu osłabiając siłę pola, a co za tym idzie – moc maszynki. Jakość materiałów to jednak nie wszystko, bo w maszynkach cewkowych ważna jest też precyzja wykonania i montażu, a także regulacja.

Mówiąc najprościej jak się da – kluczową rolę odgrywa zwykła geometria. Jeśli elementy spasowane są dokładnie i pod odpowiednim kątem, to siła cewek wykorzystywana jest optymalnie, ale każda niepożądana krzywizna czy nierówność będą działały jak hamulec. Można to porównać do toczącego się koła- doskonale okrągłe i o równej powierzchni pomknie gładko, ale jajowate i chropowate… no właśnie, daleko nie zajedzie. Co w przypadku maszynki cewkowej może być wspomnianą jajowatością i chropowatością? W zasadzie każdy jej element: krzywa rama (niedokładnie wygięta, lub nierówna w wyniku nieoszlifowanego odlewu), krzywo zamontowane cewki, nieodpowiednio ustawiona kotwa, sprężyna albo zbyt miękka lub twarda, albo wygięta pod za małym lub za dużym kątem, śruba kontaktowa ustawiona za nisko, lub za płasko…

Ogromnym atutem maszyny cewkowej jest natomiast jej żywotność. Urządzenie o tak prostej konstrukcji i elementach nie narażonych na szybkie zużycie może pracować latami lub wręcz dekadami. No bo co może się zepsuć? Pęknie rama? Może, jeśli będziemy używać jej do wbijania gwoździ. Być może spali się kondensator, jeśli będzie wyjątkowo kiepski, ale jego wymiana to kilka minut a koszt kilka złotych

Zasadniczo nie stanie się więc nic, co zmusi nas do kupienia nowego sprzętu. Chyba, że… zwariujemy od głośności pracy! Zdaniem wielu osób to właśnie ta cecha jest kluczowa i często dyskwalifikuje cewki na starcie. Niestety, nie ma tu litości, bo podczas pracy metalowa kotwa z dużą częstotliwością uderza o metalowe cewki a to przyjemne dla ucha nie jest. Co innego dać się wydziarać i wytrzymać to przez godzinę czy pięć, a co innego słuchać tego kilka godzin dziennie… codziennie. 

Plusy:
– żywotność
– tania i łatwa wymiana elementów
– cena
– uniwersalna w regulacji

 

Minusy:
– trzeba zwracać uwagę na wykonanie
– hałas
– mała moc tanich modeli

 

Maszynka rotacyjna

Maszynki rotacyjne są dużo prostsze do zrozumienia i najczęściej nie są bardziej skomplikowane konstrukcyjnie od maszynek cewkowych, ale w zależności od modelu mają mniej lub więcej elementów podatnych na zużycie i uszkodzenia. Silnik elektryczny (serce maszyny) – najważniejsza jest jego jakość, aby urządzenie posłużyło dłuższy czas. Zazwyczaj poziom mocy nie jest problemem – nawet tanie rotarki potrafią wykrzesać z siebie dużo siły, ale jeśli silnik będzie kiepski, to szybko się spali. I tu tkwi podstawowy kłopot, bo jeśli spali się silnik, to maszyna, o ile nie jest na gwarancji, może już nie dostać drugiego życia. Wymiany silników są na tyle kosztowne, że najczęściej oznaczają wymianę całej maszynki. Jak więc sprawdzić jakość silnika? W normalnych warunkach w zasadzie nie można tego zrobić skutecznie, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na długość i warunki gwarancji, jaką otrzymujemy na sprzęt. Jeśli producent lub sprzedawca zagwarantuje, że bez względu na ilość roboczogodzin maszyna wytrzyma minimum rok, to możemy być spokojni, że to nie tandeta. Żywotność rotarki jest także bardzo uzależniona od jej konstrukcji, czyli sposobu, w jaki ruch obrotowy silnika jest przekładany na ruch pulsacyjny igły. Najbezpieczniejsze i najbardziej trwałe jest najprostsze rozwiązanie, im więcej w konkretnym modelu zastosowano przekładni i urozmaiceń, tym więcej potencjalnych problemów. Jeśli upatrzyliśmy sobie jakiś designerski model, to lepiej, aby wszystko zostało wykonane bardzo precyzyjnie i z wytrzymałych materiałów, bo jeśli tak nie będzie, to być może szybko pożegnamy się z tym sprzętem. A jak wygląda kwestia głośności? Całe szczęście, w przypadku rotarek nie musimy obawiać się o uszy – są przyjemnie ciche i w zasadzie nie musimy zaprzątać sobie głowy martwieniem się o hałas.

Plusy:
– cicha
– mocna
– uniwersalne zastosowanie

Minusy:
– najczęściej brak uniwersalnej regulacji
– trudna w naprawie

Maszynka rotacyjna typu pen

Peny, to również maszyny rotacyjne, ale o szczególnej konstrukcji. Ich głównym atutem jest wygoda użytkowania. Pierwsza cecha, która ową wygodę zapewnia, to bardzo komfortowy środek ciężkości – praca z penem przypomina pisanie ciężkim markerem, a to dla większości ludzi jest naturalne i nie wymaga przyzwyczajenia. Druga charakterystyczna cecha tych maszyn to igły. Pen przystosowany jest tylko do igieł modułowych, które bardzo łatwo wymienicie. Nie trzeba bawić się w dużo dodatkowych czynności – wyjmujesz i wkładasz igły które są w specjalnych kartridżach. Tylko tyle. Minusem jest cena, są dość drogie, ale przy zestawieniu z liczbą igieł standardowych używanych w trakcie jednego dziarania – różnica maleje. Sporą wadą jest jednak ich “trudna” konstrukcja. To przekłada się niestety na cenę, która potrafi być dość wysoka.  Wewnętrzny mechanizm opiera się na bardzo małych elementach przenoszących sporą siłę, więc aby mogły być odpowiednio żywotne, muszą być bardzo mocne i bardzo precyzyjnie wykonane i zmontowane Ocena jakości jest takim samym problemem jak w przypadku klasycznych rotarek, więc warto mieć na uwadze zasady udzielanej na sprzęt gwarancji.

Plusy:
– ergonomiczny kształt
– łatwość w wymianie igieł (kartridże)

Minusy:
– najczęściej brak regulacji
– nie kompatybilna z klasycznymi igłami
– cena

To pierwsza część cyklu o maszynkach do tatuowania, koniecznie sprawdź część drugą i trzecią!

Szeroki wybór maszynek znajdziesz na www.dziaraj.pl, każda z nich jest dokładnie opisana.

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności