fbpx

ABC Higieny – Jak traktować świeży tatuaż? [cz.2]

Przeczytasz w 2 min.

W tym tekście odpowiadamy na pytania co i jak stosować na świeżo wykonaną dziarę. Zaczynajmy!

Przed lekturą zapoznajcie się koniecznie z tekstem o fazach gojenia!

Przydatnymi preparatami w fazie I są: maść Bepanthen (maść, nie krem – to taki specyfik na pieluszkowe odparzenia, ale sprawdza się super u dorosłych) oraz Octenisept (spray przyspieszający gojenie).

Świeży tatuaż powinien być przemywany i zabezpieczany folią lub opatrunkiem w studiu. (Nigdy bandażem. Wyobraź sobie jak taki materiał odkleja się potem od skóry. Stanowcze nie. ) Słuchaj uważnie co ma do powiedzenia artysta, który pozostawił trwały ślad na Twoim ciele. Jeśli nie słuchałeś to: Zasadniczo folii (zwykła folia spożywcza) możesz pozbyć się wtedy, kiedy rana przestanie siąpić, ale oczywiście zmieniasz ją i przemywasz tatuaż na początku fazy I.

Pierwsze rytualne mycie rany wykonaj wieczorem po tatuowaniu lub z samego rana. Używaj letniej wody i naturalnego mydła albo żelu do higieny intymnej (po uprzednim sprawdzeniu składu!).  Delikatnie obmywaj pokłute miejsce, nie szoruj. Po myciu delikatnie wytrzyj (najlepiej ręcznikiem papierowym), nie poleruj, zroś sprayem na rany, daj wyschnąć, a potem nałóż cienką warstwę kremu lub maści. Cienka to taka, spod której widać tatuaż. Gruba warstwa kremu (<2mm) nie uchroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Za to wytworzy nieprzepuszczalną powłokę, pod którą rana będzie się kisić!

Sprawdźcie Ninja Ink w dobrej cenie w naszym sklepie!

Jest kilka szkół – jedni chodzą z folią przez kilka dni, inni ściągają ją następnego.  Dobrze jest zabezpieczyć świeży tatuaż nocą, kiedy wiercimy się w cieplutkiej pościel, ale najlepiej jest dać mu powietrza, gdy jest sposobność. Z opatrunkami jest łatwiej, bo przyklejasz i odklejasz co parę godzin – mogą być już nasączone odpowiednimi preparatami, a może być konieczność nałożenia specyfiku. Stosuj się do zaleceń na opakowaniu! 

Podsumowując: Delikatne mycie, spray na rany, cienka warstwa maści/kremu, potem folia nie częściej niż co 4h i możesz być spokojny/na o proces gojenia.

W fazie II odradzamy używania folii i opatrunków. Daj skórze oddychać. Nadal stosuj kremy, maści i spray kilka razy dziennie. Obserwuj ranę i stopniowo zmniejszaj częstotliwość używania smarowideł. Pamiętaj, żeby nie przedobrzyć. Organizm radzi sobie z raną a Ty pomagasz mu tylko przejść te fazy, więc nie wysuszaj za bardzo skóry ani nie doprowadzaj do nadmiernej wilgoci, bo to sprzyja rozwojowi bakterii – a co za tym idzie infekcji.

Tatuaż smarujesz, aż do całkowitego złuszczenia się naskórka (co może odbyć się nawet kilkukrotnie), jednak spray stosujesz tylko na otwartą ranę (czyli w fazie I i II). Kiedy szczęśliwie przejdziesz do fazy IV, czyli Ty i Twój tatuaż nierozłączni po kres, dbaj o niego – pielęgnuj skórę i chwal się arcydziełem.

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności