fbpx

Tajemnice przenoszenia wzoru…

Przeczytasz w 3 min.

W poniższym tekście znajdziecie wszystko o przenoszeniu wzorów na skórę. Po przeczytaniu przekonacie się, że jest to banalnie proste i nie ma żadnych tajemnych metod, wystarczą odpowiednie narzędzia!

Istnieje kilka sposobów na to, aby odpowiedni wzór znalazł się na skórze osoby tatuowanej. Najważniejsze by w ogóle z takiego wzoru skorzystać! Mimo, że macie z klientem omówiony wygląd przyszłego tatuażu to nie pozostawiajcie miejsca na domysły. Najpierw na skórze ląduje wzór, a dopiero potem tatuaż. Przyszły właściciel tatuażu musi widzieć dokładnie jak będzie wyglądał, w którym miejscu będzie się znajdował, pod jakim kątem itp. Lepiej nie pozostawiać żadnych wątpliwości, w końcu to coś na całe życie. Wzór zdecydowanie ułatwi wam pracę, przy skomplikowanych tatuażach jest on niezbędny.

Kiedyś dużo częściej korzystano z gotowych wzorów. W studiach tatuażu znajdowały się albumy z pracami. Klient wybierał wzór, często do każdego tatuażu była już przygotowana kalka, wystarczyło odbić na skórze i do dzieła. Dzisiaj częściej klienci chcą coś oryginalnego, mają przygotowane inspiracje, wprowadzają różne zmiany w konsultacji z tatuażystą. Trzeba być zatem gotowym na wszystko!

Pisaki do skóry

Istnieje duży wybór flamastrów i długopisów, którymi można pisać i rysować po skórze. Częściej używa się ich do uzupełnienia już odbitego wzoru niż do tworzenia go od zera. Korzystając z pisaków nie musicie wcześniej nakładać na skórę płynu lub kremu. 

Kalka hektograficzna

Kalka hektograficzna to podstawowy i najprostszy sposób przenoszenia wzorów. Istnieje kilka metod jej użycia.

Odrysowywanie wzoru na kalce

Przenoszenie wzoru należy zacząć od przygotowania projektu tatuażu na zwykłej kartce, może to być rysunek lub wydruk, aby ułatwić dalszy proces najlepiej odciąć niepotrzebne fragmenty kartki. Tak przygotowany projekt należy umieścić pomiędzy pierwszą warstwą kalki – białą bibułką a wyjmowaną warstwą zabezpieczającą.

Kolejnym etapem jest odrysowanie wzoru na białej, zewnętrznej bibułce. Najlepiej użyć do tego ołówka, jeśli coś wam nie wyjdzie, zawsze można zetrzeć i poprawić.

Gdy na pierwszej warstwie kalki jest już odrysowany wzór, wtedy można wyjąć spod białej bibułki warstwę zabezpieczającą, tak aby bibułka stykała się z właściwą częścią kalki.

Po raz kolejny należy poprawić kontury projektu, tym razem wygodniej jest już użyć długopisu. Róbcie to dokładnie, gdyż od tego będzie zależeć jakość przenoszonego wzoru.

Odrysowując odbijacie granatowy barwnik na drugiej stronie białej bibułki, tą część następnie należy wyciąć.

Tak przygotowana kalka jest gotowa do odbicia na skórze.

Drukowanie na kalce

Ostatnio coraz popularniejsze są specjalne drukarki, które drukują bezpośrednio na kalce. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dokładne. Bez problemu przeniesiecie na kalkę każdy szczegół, nie tylko konturu, ale również wypełnienia czy cieniowania. Przy wzorach geometrycznych nie musicie się już martwić o zachowanie symetrii, drukarka idealnie odtworzy zaprojektowany tatuaż. Do tego drukarka zaoszczędzi wasz czas! Cudo!

Są to drukarki termiczne, a więc do drukowania należy użyć odpowiedniego papieru, jak Spirit Thermal Classic. Zobaczcie jak to działa: 

Szkicowanie na kalce

Innym sposobem przygotowania wzoru na kalce jest jego odręczne naszkicowanie. Jeśli chcecie, żeby tatuaż miał niepowtarzalny wygląd, był dynamiczny, cieniowany czy przypominał szybki szkic, to czasem najlepszy sposób na jego stworzenie. Do tego najlepiej użyć specjalnej kalki Spirit Freehand Classic. Nie jest to jednak najprostsza metoda, trzeba zapomnieć o poprawkach i mieć naprawdę pewną rękę!

Płyny do przenoszenia wzorów

I ostatni składnik tej tajemnej receptury! Aby wzór odbity na skórze utrzymał się na niej jak najdłużej i nie zmywał się w trakcie przecierania należy skorzystać ze specjalnego płynu. Wybór płynów jest duży, to który wybierzecie zależy od waszych preferencji. Do małych nieskomplikowanych tatuaży można użyć tańszych płynów, jednak gdy wasz wzór jest bardzo szczegółowy i potrzebujecie aby odbił się na skórze w naprawdę dobrej jakości to skorzystajcie z płynów z wyższej półki. Możecie również znaleźć takie, które są w 100% wegańskie!

Cienką warstwę płynu należy nałożyć na skórę w miejscu, gdzie znajdzie się tatuaż. Wcześniej to miejsce oczyśćcie płynem do dezynfekcji i ogólcie. Na tym etapie należy już mieć na sobie jednorazowe rękawiczki.

Czasami wzór okaże się za mały, za duży lub o 2 cm za bardzo w prawo:) Wtedy możecie skorzystać ze specjalnego płynu, który bezpiecznie i ekspresowo usunie wzór i zrobi miejsce na kolejny.

Jeśli nadal macie pytania dotyczące przenoszenia wzoru na skórę to piszcie je w komentarzach na dole. Będziemy odpowiadać;)

9 komentarzy

 1. mam pytanie, jak odbijac gruby kontur na kalce. Chciałbym jakąs poradę odnośnie długopisu taki żeby odbijac grubosc np. rl 16

  • Cześć! Może spróbuj stępionym klasycznym ołówkiem? Można w miarę dowolnie „wymodelować” sobie grot. 🙂

 2. Marta Krasnowiecka
  Marta Krasnowiecka

  Pytanie następujące w jaki sposób odbić okrągły wzor powiedzmy mandala na górnej części ramienia (barku) kalka się podwija i nachodzi na siebie

  • Michalina Kaczmarek
   Michalina Kaczmarek

   Kombinuj, nie ma na to złotego sposobu. Geometria jest często najtrudniejszym wyzwaniem w miejscach, gdzie nie ma płaskiej powierzchni skóry.

  • podetnij miejscami nozyczkami tak jak sie uklada wzor i powinno sie udac jesli trafisz dobrze w zagiecia wzoru

 3. Co zrobić jeśli płyn nie spełnia swojej roli i kalka nie chce się odbić? Czy jest jakiś domowy sposób na jej odbicie? Z uzyciem czegoś innego?

 4. Czy są czarne kalki? Tak by wzór odbijał się w kolorze czarnym nie fioletowym..?

 5. Hej😊 Jaki płyn polecasz by wzór utrzymał się na skórze mino częstego przecierania ? Na razie korzystam z Dettolu i wzór niknie po paru przetarciach😥

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności