fbpx

Pierwszy tatuaż – złote rady [cz.2]

Przeczytasz w 4 min.

Wybraliście już wzór, jaki ma znaleźć się na waszym ciele? W takim razie pora na podjęcie kolejnych decyzji. Poniżej opisujemy, jakie powinny być wasze kolejne kroki i na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Wybór studia, tatuażysty lub tatuażystki

To równie ważna decyzja, jak wybór wzoru. To kto będzie was tatuował ma znaczenie! Jeśli macie znajomych, którzy już mają tatuaże, możecie poprosić ich o opinię o studiach w których oni byli. To nie znaczy jednak, że wy też powinniście się tam wybrać. Większość tatuażystów i tatuażystek specjalizuje się w jakimś rodzaju tatuaży, ma swój styl w którym się czuje najlepiej. Przejrzyjcie ich profile na Instagramie i zobaczcie czy ich prace przypominają wasz wymarzony tatuaż.

Fajnym sposobem, żeby zobaczyć wiele studiów, artystów i artystek w jednym miejscu są konwenty tatuażu, odbywające się raz w roku w dużych miastach. Możecie wtedy przespacerować się między stanowiskami i podpatrzeć również tatuażystów z innych miast. Jednak raczej nie polecamy pierwszego dziarania na konwencie, panuje tam dość głośna i chaotyczna atmosfera. Tatuując się po raz pierwszy warto zapewnić sobie trochę więcej intymności, szczególnie jeśli obawiacie się tego procesu;) 

Zanim zasiądziecie na krześle w studiu tatuażu gotowi na nową dziarę, na pewno spotkacie się z waszym tatuażystą lub tatuażystką w celu omówienia wzoru. Wtedy zobaczycie czy jest między wami nić porozumienia i czy nie będziecie się obawiać powierzyć tej osobie swojej skóry:) Jeśli macie wątpliwości czy to dobry wybór, szukajcie dalej!

Wybór miejsca na ciele

Możliwości jest tak wiele! Czy chcecie, żeby tatuaż był na co dzień widoczny tylko dla was? Czy wolicie, żeby od razu rzucał się w oczy? A może ma być widoczny tylko w określonych sytuacjach? Od odpowiedzi na te pytania zależy umiejscowienie waszego tatuażu.

Tutaj warto zastanowić się nad swoją garderobą, jeśli rzadko nosicie topy na ramiączkach, to tatuaż na plecach lub na łopatce równie rzadko będzie odkrywany, to samo dotyczy również krótkich spodenek.

Mimo, że tatuaże są coraz popularniejsze, to nadal znajdą się środowiska w których nie są mile widziane. Wybierając miejsce na tatuaż weźcie pod uwagę swoją karierę zawodową, czy na pewno widoczny tatuaż nie utrudni wam na przykład awansu. Można również odwrócić to pytanie, czy na pewno chcecie pracować w miejscu w którym posiadanie tatuażu jest problemem?:)

Czy to boli?

Tatuowanie może boleć, ale nie musi. To zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce w którym powstaje tatuaż. Nasze ciało ma miejsca bardziej i mniej czułe, możecie wziąć to pod uwagę wybierając lokalizację tatuażu. Uważajcie na takie okolice jak twarz, wewnętrzna strona dłoni i ud, kolana, łokcie, pachwiny, stopy, piersi, genitalia, czy okolice kości. Mniej bolesne są ramiona, łydki, czy boczne części pleców.

Pamiętajcie jednak, że wybór miejsca to nie wszystko. Jeśli wybierzecie mały, delikatny tatuaż, którego wykonanie zajmie 20 minut to nawet jego lokalizacja na stopie nie będzie dużym problemem. Większy ból pojawia się przy bardziej czasochłonnych pracach, kiedy wasza skóra przez długi czas narażona jest na drażnienie jej przez igły. Wtedy nawet takie bezpieczne miejsce jak ramię na pewno da wam się we znaki. Dodatkowo musicie wziąć pod uwagę swój próg bólu i kondycję swojego organizmu. Jeśli będziecie zmęczeni, głodni, czy niewyspani to ból będzie bardziej dokuczliwy.

Przygotujcie się na pytania…

Dla waszych znajomych lub rodziny decyzja o posiadaniu tatuażu może się wydawać niezrozumiała, padają wtedy pytania i stwierdzenia stare jak świat:

  • Jak będziesz wyglądał na starość?
  • A co jak ci się znudzi?
  • Przecież tatuaże noszą przestępcy…
  • Czy ktoś cię przyjmie do pracy z tatuażem?
  • Czy twoje dziecko nie będzie się ciebie bało?

Miejcie świadomość, że takie pytania mogą padać, czy będziecie na nie odpowiadać i wchodzić w dyskusję to już zależy od was;) Jeśli czytając te pytania sami macie wątpliwości, to przemyślcie jeszcze raz swój wybór:)

Kwestie finansowe

Dobry tatuaż to niemały wydatek. Najmniejsze i najprostsze tatuaże zaczynają się od kwoty 300 zł. Im większy, bardziej skomplikowany tatuaż, z wypełnieniem kolorami tym droższy. Cena również będzie zależała od studia, które wybierzecie. Pamiętajcie jednak, aby nigdy nie kierować się ceną, lepiej poczekać dłużej  i uzbierać potrzebną kwotę, niż zmieniać projekt by dopasować się do finansów. Nie oszczędzajcie również na wyborze studia, najważniejsze aby tatuaż wykonywał wam doświadczony profesjonalista z zachowaniem wszystkich zasad higieny oraz z gwarancją, że na koniec będziecie zadowoleni z efektu.

Tatuaż a wasze zdrowie

Są sytuacje, kiedy nie powinniście wykonywać tatuażu lub musicie się z nim wstrzymać na jakiś czas. Zdarza się, że tusz (szczególnie zielony i czerwony) wywołuje alergię skórne. Jeśli macie problemy dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry, to warto rozważyć wcześniej zrobienie małej próby na skórze. Bezpieczniej jest też zrobić zwykły czarny tatuaż bez używania kolorów, czarny tusz rzadziej uczula.

Inna sytuacja, która powinna was powstrzymać przed wykonywaniem tatuażu to ciąża i karmienie piersią, w tym przypadku na tatuaż będziecie musiały po prostu dłużej zaczekać:)

Żele, kremy i folie

Zanim usiądziecie na fotelu w studiu zaopatrzcie się w niezbędne środki do pielęgnacji świeżych tatuaży. Będziecie ich potrzebować już pierwszego dnia, a więc nie zostawiajcie tych zakupów na później.

Wszystko o gojeniu się świeżego tatuażu znajdziecie w naszych poprzednich tekstach – Jak traktować świeży tatuaż?

część 1 – fazy gojenia tatuażu

część 2 – preparaty na skórę 

część 3 – czego unikać po wykonaniu tatuażu 

W towarzystwie czy bez?

Czy tatuowanie to wydarzenie towarzyskie… raczej nie:) Jeśli możecie to przyjdźcie na sesję sami, nie zapraszajcie przyjaciół, rodziny czy partnerów. Osobie, która was tatuuje będzie wtedy łatwiej skupić się na pracy, a inne osoby w studiu też będą czuły się bardziej komfortowo. Jeśli jednak obawiacie się dziarania i potrzebujecie wsparcia, to ograniczcie się do jednej osoby.

Mamy nadzieję, że te rady pomogą wam przygotować się do zrobienia pierwszego tatuażu. W kolejnym tekście napiszemy jak przygotować się do sesji w studiu tatuażu. Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części tego cyklu, to zróbcie to koniecznie! Dowiecie się z niej, jak wybrać wzór na tatuaż.

 

Jeszcze więcej informacji znajdziecie w  “Poradniku o tatuażu, czyli jak tatuować się mądrze?”.

3 komentarze

  1. Świetne porady. Tak samo jak w przypadku innych części tego poradnika.

  2. I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. Alika Davidson Blount

Leave a Reply

Klub Dziaraj.pl

Zapisz się do Klubu Dziaraj.pl i otrzymuj informacje o rabatach i nowościach!

Akceptuję politykę prywatności